Anasayfa > Haberler > Haberler

Termali Kazana Taşıyoruz

Kazan Belediyesinin 2010 yılından bu yana sürdürdüğü ve Soğulcak Köyü yakınlarında bulduğu termal suyunu Kazan’a getirecek olan boruların yeraltına konulmasına başlandı. Sıcak su çalışmalarına başlanılan 5 yıldızlı otel, hamam ve yüzme havuzunda kullanılacak.    
      
 Termal boruların yeraltına alınması için düzenlenen törene Belediye Başkanı Lokman Ertürk, Kaymakam Veysel Beyru, Belediye Başkan Yardımcıları, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. On kilometrelik boruların yeraltına alınması yaklaşık 1.5 ayda tamamlanacak. Tören öncesi konuşan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, “ilçemizin termal su olması muhtemel bölgelerinde ölçümler yaptırdık. Bu ölçümler sonuç verdi. Sondaj faaliyetlerimizin olumlu sonuç vermesiyle de Soğulcak Köyü yakınlarında, 400 metre derinlikte yaklaşık 45 derecede, saniyede 25 metreküp debisi olan Jeotermal Su bulduk. İlk kuyumuzdan sonra 4 kuyuda daha çalışma yaptık. Son olarak bir kuyudan daha 465 metreden 55 derecede su çıktı. Suyumuzun analizini de yaptırdık ve çok iyi sonuçlar elde ettik. Buradan çıkardığımız suyu yerin altına döşeyeceğimiz 10 kilometre jeotermal su boru hattıyla Kazan’a taşıyacağız. Suyun taşınması sırasında ısı kaybı yalnızca 1 derece olacak. Termal suyu ilk olarak Köprübaşı Sosyal Tesisimizin hemen yanına kuracağımız butik otelimizde, şehrimizin merkezinde yapımına devam ettiğimiz hamamda ve yüzme havuzun ısıtılmasında kullanacağız”dedi.     
      
 Kazan Belediyesi, Soğulcak Köyü ve Kurtboğazı Barajı arasında 5 bin hektar, Karalar ve Tekke Köyleri arasında ise 2470 hektarlık arazi için ruhsatını alınarak, jeotermal su arama çalışmasında yeni kuyular açma çalışmaları devam ediyor.  Bulunan suyun İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Ana Bilim Dalı’nın yaptığı analiz sonucuna göre, kalp damar ve tansiyon hastalıklarının tedavisine yardımcı olabileceği öğrenildi.